REALIZATOR SCOPiW
Współinicjatorem, współzałożycielem, a obecnie realizatorem zadania „Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu” jest Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji.
Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji zostało utworzone w 2004 roku w Sopocie. W 2010 r. uzyskało status organizacji pożytku publicznego. W 2011 r. za swoją działalność otrzymało Nagrodę Główną Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego, a w roku 2017 Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu „Sopockie Serce”.
Od początku naszej działalności postawiliśmy sobie cel realizacji kreatywnych i odważnych działań na rzecz grup zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem. Realizujemy projekty promujące aktywność i otwartość na świat osób z niepełnosprawnościami (w szczególności intelektualną i z zaburzeniami psychicznymi). Od 2007 r. systematycznie animujemy, wspieramy i inicjujemy oddolne działania na rzecz społeczności lokalnej Sopotu. Podejmowanym działaniom przyświeca idea realnej integracji, ukierunkowanej na promocję otwartości na różnorodność społeczności lokalnych. Realizowane projekty zorientowane są na zmianę świadomości społecznej i postaw społecznych, co do możliwości współdziałania oraz kształtowania poczucia odpowiedzialności za lokalne społeczności. Nasze działania w dużej mierze opierają się także na systematycznie budowanych partnerstwach (lokalnych i projektowych).
Z perspektywy naszych członków, wolontariuszy oraz pracowników stowarzyszenie stanowi inspirujące miejsce pracy, a także możliwość spełniania w aktywności społecznej. Nasz zespół opiera się na koleżeńskich relacjach, w których wartości partnerstwa, współpracy i otwartości stanowią
o powodzeniach naszych działań. Wspólnie planujemy i realizujemy różnorodne projekty, które zawsze wynikają z realnych potrzeb, czy problemów.
Do naszych najważniejszych, stale realizowanych projektów zaliczamy:
- Utworzenie „Centrum STER” – zindywidualizowanej i kompleksowej oferty wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziców/prawnych opiekunów, dziennych ośrodków wsparcia oraz środowisk pracodawczych na ścieżce aktywizacji zawodowej. Projekt realizowany od 2008 r. pod różnymi nazwami („Pociąg do Wolontariatu – aktywizacja osób niepełnosprawnych intelektualnie”, „STER Zawodowy – Sopocki Trening Efektywnego Rozwoju Zawodowego Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie”, „Trójmiejski Ster Zawodowy – staże wspierane osób niepełnosprawnych intelektualnie”, „Centrum STER – aktywizacja zawodowo-społeczna osób z niepełnosprawnością intelektualną”, „Sopot Aktywni Mieszkańcy” w ramach mechanizmu ZIT). W efekcie podejmowanej inicjatywy 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną podejmuje zatrudnienie lub systematycznie angażuje się w działania wolontaryjne.
- Systematyczna realizacja projektów aktywizacji społecznej, umożliwiająca sopocianom z niepełnosprawnością intelektualną aktywny rozwój ich zainteresowań i pasji („Sopocki Integracyjny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu w ramach Pomorskiej Ligii Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych”, „Klub Ster”, „Sopot dostępne usługi” w ramach mechanizmu ZIT); od 2004 r.
- Systematyczna realizacja kampanii społecznej na rzecz podniesienia świadomości na temat chorób i zaburzeń psychicznych („Obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”, obecnie „Odmień swoją głowę”); od 2005 r.
- Współtworzenie (2007 r.) i prowadzenie (od 2009 r.) Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu – sukcesywna praca nad profesjonalizacją działań sopockiego III sektora oraz animacja aktywności wolontaryjnej. Rocznie ze wsparcia SCOPiW korzysta ponad 100 organizacji pozarządowych, a w wolontariat angażuje się ponad 200 sopocian
- Współtworzenie modelu Wolontariatu Sąsiedzkiego oraz realizacja zadania polegającego na animacji wolontariatu sąsiedzkiego ukierunkowanego na wspieranie niesamodzielnych, samotnych sopockich seniorów (od 2016 r.)
- Systematyczna animacja lokalnego środowiska pozarządowego w Sopocie, polegająca na organizacji i/lub wsparciu w organizacji przedsięwzięć, ukierunkowanych na zwiększenie dialogu, współpracy i partnerskiego działania (m.in. Sopocki Festyn Organizacji Pozarządowych: od 2004 r., Obchody Dnia Wolontariusza, konkurs Sopocki Wolontariusz Roku od 2009 r., kampania „Sopocianie sopocianom 1%”: od 2009 r., Sopockie Domy Sąsiedzkie: od 2022 r.)
Nasze działania możesz obserwować na naszych stronach internetowych oraz profilach FB:
www.facebook.com/StowarzyszenieNaDrodzeEkspresji/
www.facebook.com/SopockiWolontariat/
www.facebook.com/sopockiedomysasiedzkie
www.facebook.com/akademiadonkichota/
www.facebook.com/odmienswojaglowe/
TU ZNAJDZIESZ [klik->] STATUT STOWARZYSZENIA NA DRODZE EKSPRESJI.