Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

WOLONTARIAT SĄSIEDZKI – DOŁĄCZ DO WOLONTARIUSZY

WOLONTARIAT SĄSIEDZKI – DOŁĄCZ DO WOLONTARIUSZY

W grudnia 2018 r. 10 wolontariuszy sąsiedzkich zdobyło tytuł Sopockich Wolontariuszy Roku 2018 w kategorii grupowej. Na wolontariat sąsiedzki zdecydowali się, bo wiedzieli, że za ich ścianą mieszka ktoś kto potrzebuje pomocy.

W Sopocie, najbardziej „starzejącym się” miastem w Polsce od marca 2017 r. działa wolontariat sąsiedzki – program odpowiadający na potrzeby osób starszych,  opierający się na prostej idei samopomocy sąsiedzkiej.

Każda osoba, która może poświęcić odrobinę wolnego czasu na zajrzenie do sąsiada – seniora, osoby samotnej, często niewychodzącej z domu może zostać wolontariuszem sąsiedzkim. Wizyta wolontariusza u seniora, nawet raz w tygodniu znaczy bardzo wiele. Z rozmów z seniorami wiadomo, że to właśnie samotność potrafi doskwierać najbardziej.

Wolontariusze i wolontariuszki w ramach wolontariatu sąsiedzkiego przede wszystkim pomagają bezinteresowną rozmową – wspólnie spędzają czas, chodzą na spacery, gotują, uczą się od siebie nawzajem. Czas zaangażowania zależy od możliwości wolontariusza i jest dobierany indywidualnie. Wolontariat sąsiedzki zazwyczaj zamyka się  do ok. 1 godziny w tygodniu.

Przez cały czas wolontariusze i seniorzy są pod opieką zespołu, który  koordynuje sąsiedzkie działania wolontaryjne a są to specjalista ds. wolontariatu sąsiedzkiego oraz pracownik socjalny MOPS Sopot.

 Więcej informacji: 58 341 83 52 | z.ostrowska@wolontariat.sopot.pl | www.wolontariat.sopot.pl

Close Menu