Skutki pandemii widzimy we wszystkich obszarach życia. Szczególnie dotknęły one organizacje pozarządowe.
Badania ogólnopolskie potwierdzają, że ponad połowa organizacji zawiesiła całkowicie lub w znacznej mierze działalność, a blisko 40% podjęła się nowych działań, nie zawsze będąc do tego przygotowanym. Pandemia spowodowała wzmożone zagrożenie wypaleniem aktywistycznym społeczników i aktywistów.
Sopocka Rada Organizacji Pozarządowych we współpracy z Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zgodnie uznały, że obecna sytuacja generuje konieczność wsparcia sopockich wolontariuszy, którzy w sposób szczególny zaangażowali się w okresie pandemii. Swoją wdzięczność społecznikom i aktywistom za niesienie pomocy, empatię i zaangażowanie chcieli wyrazić nie tylko słowami. Wspólnie opracowali projekt i pozyskali środki z Funduszu Akumulator Społeczny. Do udziału w cyklu 12 zajęć fizjoterapeutyczno-relaksacyjnych w sopockiej solance zaprosili 18 sopockich wolontariuszy, społeczników i aktywistów .
Zajęcia w basenie solankowym Sopockiego Klubu Żeglarskiego, pod okiem czujnej fizjoterapeutki p. Halinki z Fundacji Sport na Zdrowie – Ośrodka Terapii Edukacji i Aktywizacji Sportowej, trwały od połowy sierpnia, a ostatnie z nich odbyły się 8 listopada. W zajęciach późnym niedzielnym wieczorem ćwiczyły trzy sześcioosobowe grupy.
Jak mówią „zajęcia to nieoceniona regeneracja i możliwość zrobienia czegoś dla siebie, by móc ładować swoje osobiste akumulatory. To czas oderwania od codzienności… to odrobina normalności w tym pandemicznym czasie”.
Był to też czas w gronie pozytywnych ludzi na co dzień pracujących oraz angażujących się w różnorodne inicjatywy społeczne w Sopocie. Zajęcia stanowiły dla nich możliwość skoncentrowania na własnym zdrowiu, rozładowania i niwelowania odczuwanego stresu. Razem ćwiczyli, śmiali się i bawili z pełną świadomością, że dbanie o swoje ciało oraz o swój dobrostan psychiczny to nie egoizm, a konieczność… W myśl „samolotowej instrukcji bezpieczeństwa” – aby pomagać innym najpierw trzeba pomóc sobie…
Projekt współfinansowany w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz z Gminy Miasta Sopotu. Operator Funduszu dla Miasta Sopotu Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.