Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

SPOŁECZNIKOM DZIĘKUJEMY, NIE TYLKO SŁOWEM!

SPOŁECZNIKOM DZIĘKUJEMY, NIE TYLKO SŁOWEM!

Skutki pandemii widzimy we wszystkich obszarach życia. Szczególnie dotknęły one organizacje pozarządowe.

Badania ogólnopolskie potwierdzają, że ponad połowa organizacji zawiesiła całkowicie lub w znacznej mierze działalność, a blisko 40% podjęła się nowych działań, nie zawsze będąc do tego przygotowanym. Pandemia spowodowała wzmożone zagrożenie wypaleniem aktywistycznym społeczników i aktywistów.

Sopocka Rada Organizacji Pozarządowych we współpracy z Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zgodnie uznały, że obecna sytuacja generuje konieczność wsparcia sopockich wolontariuszy, którzy w sposób szczególny zaangażowali się w okresie pandemii. Swoją wdzięczność społecznikom i aktywistom za niesienie pomocy, empatię i zaangażowanie chcieli wyrazić nie tylko słowami.  Wspólnie opracowali projekt i pozyskali środki z Funduszu Akumulator Społeczny. Do udziału w cyklu 12 zajęć fizjoterapeutyczno-relaksacyjnych w sopockiej solance zaprosili 18 sopockich wolontariuszy, społeczników i aktywistów .

Zajęcia w basenie solankowym Sopockiego Klubu Żeglarskiego, pod okiem czujnej fizjoterapeutki p. Halinki z Fundacji Sport na Zdrowie – Ośrodka Terapii Edukacji i Aktywizacji Sportowej, trwały od połowy sierpnia, a ostatnie z nich odbyły się 8 listopada. W zajęciach późnym niedzielnym wieczorem ćwiczyły trzy sześcioosobowe grupy.

Jak mówią „zajęcia to nieoceniona regeneracja i możliwość zrobienia czegoś dla siebie, by móc ładować swoje osobiste akumulatory. To czas oderwania od codzienności… to odrobina normalności w tym pandemicznym czasie”.

Był to też czas w gronie pozytywnych ludzi na co dzień pracujących oraz angażujących się w różnorodne inicjatywy społeczne w Sopocie. Zajęcia stanowiły dla nich możliwość skoncentrowania na własnym zdrowiu, rozładowania i niwelowania odczuwanego stresu. Razem ćwiczyli, śmiali się i bawili z pełną świadomością, że dbanie o swoje ciało oraz o swój dobrostan psychiczny to nie egoizm, a konieczność… W myśl „samolotowej instrukcji bezpieczeństwa” – aby pomagać innym najpierw trzeba pomóc sobie…

Projekt współfinansowany w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz z Gminy Miasta Sopotu. Operator Funduszu dla Miasta Sopotu Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

Close Menu