Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

SOPOCIANIE SOPOCIANOM PRZEKAZUJĄ 1,5% NALEŻNEGO PODATKU!

SOPOCIANIE SOPOCIANOM PRZEKAZUJĄ 1,5% NALEŻNEGO PODATKU!

Kwiecień to ostatni miesiąc rozliczeń z podatków. Przypominamy, że składając deklarację warto pamiętać o Organizacjach Pożytku Publicznego (OPP) i przekazać im 1,5% należnego podatku. Świadomie i z namysłem dokonajcie wyboru. W 2023 r. do zbierania 1,5% uprawnionych jest ponad 9 tysięcy organizacji z całej Polski – w tej „masie” łatwo się pogubić. Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu wraz z Urzędem Miasta Sopotu zachęca – WSPIERAJ LOKALNIE! PRZEKAŻ SWOJE 1,5% PODATKU WYBRANEJ SOPOCKIEJ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO.  

W Sopocie w 2023 r. uprawnionych do pozyskania 1,5% podatku są 43 organizacje pożytku publicznego. Poznaj je [KLIK-> TUTAJ] i swoją częścią podatku wspieraj ich działania! Dlaczego warto? Bo działają blisko spraw ważnych dla sopocian i na ich rzecz. Większość z nich swoją troską obejmuje osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, chorujące, ubogie, wykluczone, czy po prostu mniej zaradne. Część organizuje pomoc charytatywną. Inne – ofertę kulturalną, edukacyjną, czy zajęcia sportowe. Pomagają w rozwijaniu pasji i zainteresowań dzieci, a także seniorów. Kilka prowadzi działalność w zakresie zdrowia, a jeszcze inne organizują opiekę dla potrzebujących. Są także organizacje, które swoją opieką otaczają  bezdomne zwierzęta. Wszystkie niosą pomoc tam, gdzie jest taka potrzeba.

Jeśli wypełniasz PIT–36, PIT–36L, PIT–37, PIT–28, PIT–38 możesz zdecydować, do której z organizacji trafi Twoje 1,5% należnego podatku. Możesz wskazać nową OPP w swoim zeznaniu  elektronicznym (lub papierowym), ale możesz także pozostawić tę wskazaną w ubiegłym roku. Jeśli w roku ubiegłym nie wskazałeś żadnej organizacji, a w roku 2023 r. nic nie zrobisz ze swoim PIT-em, to Urząd Skarbowy pozostawi środki w budżecie Państwa. Podobnie stanie się, jeśli organizacja, którą wspierałeś w ubiegłym roku, w tym roku nie jest uprawniona do pozyskania 1,5%.

Również emeryci i renciści mogą przekazać swoje 1,5% wybranej organizacji. Wystarczy złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację [klik->] PIT-OP, na której należy wskazać nr KRS wybranej organizacji oraz swoje dane identyfikacyjne.

Katalog uprawnionych OPP można znaleźć w ulotce informacyjnej do pobrania [klik->] TUTAJ. Wersje papierowe można otrzymać w siedzibie Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Marynarzy 4 w Sopocie.

UWAGA! Czas na złożenie PIT oraz PIT-OP do Urzędu Skarbowego co do zasady mija 30 kwietnia. W 2023 r. czas mamy czas do 2 maja ponieważ 30 kwietnia wypada w niedzielę,  a kolejny dzień (1 maja), jest dniem wolnym od pracy.

 MATERIAŁY DO POBRANIA:

  1. [KLIK ->] ULOTKA SOPOCKIE ORGANIZACJE POŻYTKU PUBLICZNEGO – SOPOCIANIE SOPOCIANOM 1,5% – 2023
  2. [KLIK->] AFISZ SOPOCIANIE SOPOCIANOM 1,5% – 2023
  3. [KLIK->] JAK PRZEKAZAĆ 1,5% NA OPP. Informacje ze strony Ministerstwa Finansów.
Close Menu