Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

Sopocianie sopocianom 1%. Wspieraj lokalnie

Wspieraj lokalnie – niech 1% zostanie w Sopocie!

Jeżeli chcemy przy rozliczeniu podatkowym za rok 2021 wesprzeć 1% jakąś organizację pożytku publicznego, warto upewnić się, by była to organizacja sopocka.

Miasto Sopot wraz z Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu kolejny rok namawia mieszkańców kurortu, by w ramach akcji „Sopocianie sopocianom 1%” przekazywali procent swojego podatku na organizacje pożytku publicznego działające w naszym mieście. Roczne rozliczenia PIT za 2022 r. można składać do 30 kwietnia.

Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) działają blisko spraw ważnych dla sopocian i na ich rzecz.  W 2022 roku jest ich w naszym mieście aż 43. Większość swoją troską obejmuje osoby z niepełnosprawnościami, starsze, wykluczone. Pomagają w rozwijaniu pasji i zainteresowań dzieci, a także seniorów. Są też organizacje, które otaczają opieką bezdomne zwierzęta. W ubiegłym roku swój 1% podatku na rzecz OPP przekazało ponad 15,3 miliona Polek i Polaków, to ponad 972 miliony złotych realnej pomocy.

Co zrobić, gdy nasz PIT rozlicza Urząd Skarbowy?

Powinniśmy zweryfikować swoje rozliczenie przygotowane przez skarbówkę. Podatnicy rozliczający dochody na formularzach PIT-37 i PIT-38 mogą to zrobić na portalu www.podatki.gov.pl. Trzeba zalogować się do usługi Twój e-PIT albo używając profilu zaufanego.

Jeśli nie chcemy nic zmieniać w zeznaniu przygotowanym przez Urząd Skarbowy, a w ubiegłym roku przekazaliśmy 1% wybranej organizacji, w tym roku automatycznie trafi on do tej samej organizacji.

Jeśli w ubiegłym roku nie przekazaliśmy 1% OPP lub wybrana przez nas organizacja w tym roku nie jest uprawniona do wsparcia, albo chcemy zmienić organizację, to po zalogowaniu do systemu możemy zmodyfikować swoje zeznanie, wskazując KRS nowej organizacji poprzez wybranie opcji „Wybieram Organizację Pożytku Publicznego”.

Uwaga! Jeśli w ubiegłym roku nie wskazaliśmy żadnej OPP i nie wskażemy wybranej organizacji w tym roku, nie przekażemy 1%. Urząd Skarbowy nie wskaże OPP za nas.

PITax.Łatwe podatki do samodzielnego rozliczenia się przez Internecie

Jeśli chcemy rozliczyć się samodzielnie, możemy skorzystać z darmowego, prostego w obsłudze i wiarygodnego programu do rozliczeń na www.pitax.pl/rozlicz/urzad-miasta-sopotu/

PITax. Łatwe podatki. Jest on przygotowany specjalnie dla Sopotu w ramach kampanii „Wspieraj lokalnie”.

Program daje 100-procentową gwarancję poprawności rozliczeń. Zawiera także bazę sopockich OPP uprawnionych do pozyskania 1% podatku. Program umożliwia elektroniczną wysyłkę PIT-a oraz generuje oficjalne Urzędowe Poświadczenie Odbioru zeznania wysłanego przez Internet.

Emeryci i renciści również mogą przekazać 1%

Również emeryci i renciści rozliczani przez organ rentowy (ZUS) mogą wesprzeć wybraną organizację. Wystarczy do 30 kwietnia złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację [klik->] PIT-OP, na której należy wskazać nr KRS wybranej organizacji oraz swoje dane identyfikacyjne.

Wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1% można znaleźć [klik->] TUTAJ. Ulotki informacyjne można też po uprzednim umówieniu otrzymać w siedzibie SCOPiW (ul. Marynarzy 4 w Sopocie).

[POBIERZ ->] Sopocianie sopocianom 1% 2022 – ulotka do pobrania z wykazem sopockich OPP

Close Menu