Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

„Skrzydła wolności. Sztuka wolnych ludzi” – wystawa artystów z Ukrainy

„Skrzydła wolności. Sztuka wolnych ludzi” – wystawa artystów z Ukrainy

365 dni wojny w Ukrainie. Każdy z nich jak wieczność – łącząca ciemność i światło, cierpienie i nadzieję, złość i współczucie. 365 dni bólu wyrażonego w wyjątkowych dziełach sztuki. 365 dni, w których „skrzydła wolności” wzmacniają niezniszczalnego ducha narodu i wiarę w zwycięstwo.

Rok po wybuchu wojny w Ukrainie, 24 lutego o godzinie 18 w Sopot Centrum (poziom 0) odbędzie się wernisaż wystawy „Skrzydła wolności. Sztuka wolnych ludzi”, na której zgromadziliśmy ponad czterdzieści prac (m.in. obrazów i rzeźb) trzynastu młodych artystów z Ukrainy. Wszystkie one w wymowny sposób ukazują wojenną teraźniejszość, pragnienie życia, humor, satyrę i ironię, radość i nadzieję. Wiele z nich powstało pod okupacją, będąc wyrazem niezgody i buntu, ale też siły i wiary, które pomogły przetrwać przeciwności losu.

Wystawa odwiedziła wiele państw, m.in. gościła w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Jest swego rodzaju podziękowaniem ukraińskich artystów za solidarność i wsparcie okazane walczącej Ukrainie. Jednocześnie ma być inspiracją – „skrzydłami wolności”, które pomogą odnaleźć w sobie siłę, by z odwagą iść przez życie, pokonując wszelkie przeszkody.

Podczas wernisażu odbędzie się spotkanie z inicjatorką wystawy i kurator sztuki Oleną Dubovyk. Około godziny 18.30 zaplanowano występ muzyczny. Wydarzeniu towarzyszyć też będą projekcje sztuki wideo młodych artystów z Ukrainy (około godziny 20.00).

Wystawa będzie dostępna dla gości do 24 marca br., w dni powszednie w godzinach 11.00-19.00.

Patronat Honorowy nad wystawą objął Jacek Karnowski Prezydent Miasta Sopotu.

ORGANIZATORZY:

Stowarzyszenie Platforma Wsparcia Cudzoziemców

Obywatelska organizacja Free Art (UA)

Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy Stowarzyszeniu Na Drodze Ekspresji

PARTNERZY:

Biblioteka Miejska w Sopocie – Sopoteka

Bałtycka Grupa Inwestycyjna (Sopot Centrum)

Fitness Authority® Sp. z o.o.

Stowarzyszenie Fraktal Sopocki

Morze Aniołów

Statek Pirat

Close Menu