Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

Poznaj sopockie inicjatywy zasilone Funduszem Nowy Akumulator Społeczny

Poznaj sopockie inicjatywy zasilone Funduszem Nowy Akumulator Społeczny

W 2021 r. w Sopocie dofinansowanie z Funduszu Nowy Akumulator Społeczny –  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO otrzymało 6 inicjatyw, na łączną kwotę 25 000,00 zł.

Większość grup nieformalnych swoje projektowe działania zaczęła z początkiem sierpnia. Wszystkie projekty charakteryzują się nieszablonowością. Zachęcamy do ich poznania i korzystania!

1. Sea Ya! Festiwal 

Już w sobotę 28 sierpnia na Skwerze Kuracyjnym Sopockiego Molo od godz. 12.00 spotkają się entuzjaści, miłośnicy i poszukiwacze muzyczni. Wyjątkowy festiwal, bo wyjątkowi goście! Na deskach sopockiej muszli koncertowej zaprezentuje się 5 młodych i bardzo obiecujących zespołów (Es&Ex, Balzam, E.K.U, Wszyscy Jemy Chmury, Feeria). Wszystkie koncerty będą zarejestrowane audio-video i udostępniane w późniejszym czasie na platformie Youtube. W ramach festiwalu zorganizowany zostanie także muzyczny pchli targ! Jego uczestnikami będą trójmiejskie zespoły muzyczne, muzycy oraz osoby powiązane z muzyką, które będą sprzedawać swój merchandise, używane instrumenty, sprzęt muzyczny oraz płyty z muzyką. Na festiwal zapraszają inicjatorzy festiwalu – wolontariusze związani z Fundacją Wspierania Inicjatyw Muzycznych i Artystycznych Ramtamtam, która objęła inicjatywę swym patronatem i ją współfinansuje!

Nowy Akumulator Społeczny dofinansowuje projekt kwotą 5 700,00 zł.

2. Sopocka solanka społecznikom – zdolność regeneracji „po każdej akcji”

Projekt sopockich aktywistów, którzy działają w Sopockiej Radzie Organizacji Pozarządowych i  Sopockim Wolontariacie,  powstał z myślą o społecznikach i społeczniczkach, którzy poświęcają mnóstwo czasu, energii, wkładają ogrom serca i pracy po to, by działać na rzecz lokalnej społeczności Sopotu, by pomagać ludziom, zwierzętom, środowisku… Inicjatywa zakłada realizację 15 zajęć relaksacyjno-usprawniających z fizjoterapeutą na sopockiej solance od września do połowy grudnia br. Założenie inicjatywy to konieczność dbania o społeczników i społeczniczki szczególnie zaangażowanych w sprawy spłeczne Sopotu, po to, by ich wzmacniać i regenerować, by dobro mogło procentować jeszcze bardziej!

Więcej informacji [klik->] TUTAJ.

Inicjatywie patronuje Fundacja Sport na Zdrowie. Nowy Akumulator Społeczny dofinansowuje projekt kwotą 5 700,00 zł.

3. Ślady wsi i potoki w Sopocie– wystawy fotograficzne z okazji 120lecia Miasta Sopotu.

Z okazji jubileuszu 120-lecia nadania praw miejskich Sopotowi grupa seniorów – amatorów spacerów dla zdrowia oraz zdjęć przyrody (w szczególności potoków, flory i fauny w mieście Sopot) postanowiła zorganizować 2 wystawy fotograficzne – reportaże upamiętniające historię wiejską Sopotu oraz potoki Sopotu. Wystawa „Efekty poszukiwań śladów wsi w Sopocie” poświęcona historii wiejskiej Sopotu odbędzie się 9 września br. w siedzibie organizacji pozarządowych w Sopocie przy ul. Armii Krajowej 94.  Z kolei wystawa na sznurku „Od źródła do ujścia Kamiennego Potoku” poświęcona najdłuższemu sopockiemu potokowi odbędzie się 10 września br. w lesie na Polance Esperantystów. Obu wystawom będą towarzyszyły tematyczne prelekcje/prezentacje.

Inicjatywie patronuje Stowarzyszenie Esperantystów Trójmiasta Torento. Nowy Akumulator Społeczny dofinansowuje projekt kwotą 1 000,00 zł.

4. Rewitalizacja Sopockiego Domu Sąsiedzkiego „Tęczowy Dom”. Otwarcie podwórka – tworzymy sąsiedzki mural.

Inicjatywa animatorów nowo powstałego Sopockiego Domu Sąsiedzkiego „Tęczowy Dom”, który wpiera i rozwija ideę tworzenia miejsc otwartych dla mieszkańców Sopotu. Marzy im się utworzenie miejsca, które będzie nawiązywało do osiedlowych świetlic sprzed lat, ze współczesnym duchem. W przestrzeni Domu Sąsiedzkiego dzieją się różnego rodzaju aktywności, którym przyświeca idea integracji  mieszkańców Sopotu, zarówno dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. W ramach projektu grupa we współpracy z wolontariuszami i mieszkańcami Przylesia chce zadbać o przestrzeń Domu – wewnątrz i na zewnątrz, tak by było miło, swobodnie i komfortowo. Planują  odświeżenie pomieszczeń, przygotowanie kącika do spotkań przy kawie, a także adaptację podwórka – zakup siedzeń, donic, roślin… Zwieńczeniem działań ma być piknik z muzyką na żywo, podczas którego powstanie pamiątkowy mural.

Inicjatywie patronuje Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji. Nowy Akumulator Społeczny dofinansowuje projekt kwotą 6 000,00 zł.

5. Integracja lokalna

Inicjatywa grupy cudzoziemców, która pełna osobistych, różnorodnych doświadczeń imigranckich widzi potrzebę wsparcia napływających do Sopotu migrantów, poszukujących pomocy i wsparcia w organizacji swojego życia w Polsce oraz pomocy w adaptacji do nowych warunków społecznych i kulturowych. W ramach projektu działaczki planują wesprzeć około 30 cudzoziemców, którzy zgodnie z potrzebami będą mogli skorzystać z doradztwa zawodowego i tłumaczeń przysięgłych (WSPARCIE NA START), 3 interaktywno-integracyjnych warsztatów „Polska w pigułce” (historia i kultura Polski, radzenie z szokiem kulturowym, działalność polskich urzędów, dostępne wsparcie w Trójmieście, adaptacja) oraz z wizyt integracyjnych do Europejskiego Centrum Solidarności lub Muzeum II Wojny Światowej.

Inicjatywie patronuje Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Nowy Akumulator Społeczny dofinansowuje projekt kwotą 5 700,00 zł.

6. „Sopocka Organizacja Pozarządowa Roku” – konkurs o tytuł.

Inicjatywa to pomysł Sopockiej Rady Organizacji Pozarządowych, która w Jubileusz 120-lecia nadania Sopotowi praw miejskich chce ustanowić nagrodę III sopockiego sektora dla organizacji społecznych. W ramach projektu Rada zamierza wypracować zasady konkursu o tytuł „Sopockiej Organizacji Pozarządowej Roku”, który ma być organizowany corocznie. Przyznanie tytułu ma stanowić wyróżnienie organizacji pozarządowej za całokształt działalności podejmowanej w Sopocie w danym roku kalendarzowym oraz ma być narzędziem upowszechniania działalności tej organizacji, wzmocnieniem jej wizerunku w lokalnym III sektorze, a co za tym idzie wsparciem w jej rozwoju. Rada I edycję konkursu o tytuł „Sopocka Organizacja Pozarządowa Roku 2021” wraz z uroczystym rozstrzygnięciem planuje zorganizować w 2021 r.

Inicjatywie patronuje Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji. Nowy Akumulator Społeczny dofinansowuje projekt kwotą 1 000,00 zł.

Close Menu