Informacja pochodzi od: Fundacja Pomysłodajnia, organizatora II Kongresu Kultury Pomorskiej:
—
Termin: 16.09.2024 (poniedziałek), godz. 11.00-14.00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski, Sala Kolumnowa
Wstęp wolny, zgłoszenia mailowe: pomyslodalnia@gmail.com, tel. 608-661-616
Prowadząca: Dorota Raczkowska, Kierownik Referatu ds. Społecznych Projektów Kulturalnych
Biuro Prezydenta ds. Kultury UM Gdańska
Współprowadzenie: Aleksandra Jasik, Departament Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Adresaci: przedstawiciele grantodawców (urzędnicy, przedstawiciele biznesu i ngo z Pomorza), grantobiorcy (przedstawiciele organizacji z Pomorza), zainteresowani organizowaniem konkursów i uczestnictwem w konkursach)
II Kongres Kultury Pomorskiej przebiega pod hasłem „Kultura dobrych praktyk i pomysłów”. Wszystkie wydarzenia mają pozwolić na stworzenie katalogu stale uzupełnianych dobrych praktyk i pomysłów, propozycje i promocję rozwiązań systemowych i trwałych. Spotkanie dotyczące tworzenia najlepszych konkursów grantowych wpisuje się wyraźnie w charakter Kongresu. Poprowadzą je urzędniczki repezentujące dwóch największych grantodawców na Pomorzu, wsłuchujących się w potrzeby, problemy i aspiracje organizacji składających wnioski. Bogate doświadczenie przyznających dotacje, jak również otrzymujących dofinansowanie – to punkt wyjścia do Spotkania się w sprzyjających okolicznościach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Dyskusja jest niezbędna, aby szukać właściwego języka w komunikacji społecznej. Porozmawiajmy o tym, które praktyki warto zachować i o tym, co jest do zrobienia w zakresie wspierania i rozwoju organizacji pozarządowych.
Zachęcamy do bezpośredniego udziału w spotkaniu, ale także do przesyłania na adres mailowy (pomyslodalnia@gmail.com) zagadnień/zapytań dotyczących problemów w zakresie konkursów grantowych/finansowania samorządowego.
W programie Spotkania:
Prezentacje UM Marszałkowski: dobre praktyki grantowe
Prezentacje UM Gdańska: dobre praktyki grantowe
Współpraca Biura Prezydenta Kultury UM Gdańska z NGO przy tworzeniu Programu Współpracy z NGO, projektowanie konkursów grantowych, lokowanie środków, promocja konkursów i techniczna sprawa składania wniosków, procedura pozyskania środków z art. 19a.
Dyskusja:
Część I: kwestia dostępności (wymagania i oczekiwania), pisanie budżetów, program współpracy z organizacjami pozarządowymi – realizacja, pomysły, zastosowanie
Cz. II: problemy i rozwiązania, problemy nie do rozwiązania
Finał: stworzenie katalogu dobrych praktyk, wypracowanie systemu komunikowania, rozwiązywania problemów
Fundacja Pomysłodalnia: zamieści wszystkie dobre praktyki w postaci miniporadnika czy minibroszurki (wykorzystując prezentacje i zebrane głosy z dyskusji)
******
II Kongres Kultury Pomorskiej jest dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego, Urzędu Miasta Gdańska, Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wydarzenie „Kształtowanie tożsamości kulturowej miasta” dofinansowano ze środków Gminy Miasta Rumi.
Organizator: Fundacja Pomysłodalnia
II Kongres Kultury Pomorskiej objęli honorowym patronatem: Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Agnieszka Buczyńska, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, Rektor Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku prof. Zbigniew Osadowski.
Partnerzy: Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Zakład Kulturalny, Gdański Archipelag Kultury, Goyki 3 Art Inkubator, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Filharmonia Kaszubska (Wejherowskie Centrum Kultury), Pracodawcy Pomorza, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Stacja Kultury – Biblioteka Rumia, Teatr Muzyczny w Gdyni, Fundacja Wspólnota Gdańska, Fundacja Fala Nowej Kultury, Fundacja im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich Skansen.
Dodatkowe informacje: kongres.pomorzekultury.pl
Grafika autorstwa Mariusza Warasa