Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

Festival Memphis in Poland | 21-23 czerwca 2019

Festival Memphis in Poland | 21-23 czerwca 2019

Druga edycja Memphis in Poland Festival odbędzie się w Sopocie, w dniach od 21 do 23 czerwca 2019 r. W ramach wydarzenia odbędą się koncerty, wykłady i wspólne grillowanie.

KONCERTY:
Celem muzycznej części festiwalu jest dzielenie się muzyką, z której Memphis słynie na całym świecie.Podczas koncertów zaprezentuje się zespół Memphis Mix,  który wystąpi w Muszli Koncertowej na Molo oraz sopockich klubach: Dwie Zmiany, BOTO, 3 Siostry i Klub Atelier.

21 czerwca (piątek)
13.30 – Muszla Koncertowa na Molo
19.00 – Klub „Dwie Zmiany”

22 czerwca (sobota)
16.00 – Muszla Koncertowa na Molo
21.00 – Klub BOTO

23 czerwca (niedziela)
16.00 – Muszla koncertowa na Molo
17.00 – Klub Atelier
21.30 – Klub „3 Siostry”

EDUKACJA:
Aspekt edukacyjny, z naciskiem na organizację wykładów i spotkań dotyczących praw człowieka, jest najważniejszym elementem festiwalu oraz współpracy miast.
Gospodarzem tegorocznej części edukacyjnej Festiwalu będzie Pink Palace Museum z wystawą i wykładami na temat 200-lecia Memphis i jego historii, ze szczególnym uwzględnieniem walki z rasizmem, ksenofobią i nietolerancją.

Wykład otwarty: „200 lat Memphis: rzeka, walka o prawa obywatelskie, odrodzenie miasta”, odbędzie się w dniach:

21 czerwca (piątek) – Muzeum Sopotu, godz. 17.00
22 czerwca (sobota) – Sopoteka, godz. 18.00
Wykłady będą tłumaczone na język polski.

Ponadto – wystawa poświęcona 200-leciu historii Memphis. Wystawę obejrzeć można będzie na sopockim Molo, w dniach od 20 czerwca do 3 lipca 2019 roku

GASTRONOMIA:
Memphis jest znane na Południu USA nie tylko z muzyki i historii, ale także ze słynnego barbeque.  Smakosze grillowanej wieprzowiny, kurczaków, żeberek i innych rodzajów mięs w memfiańskim stylu będą mieć okazję ich skosztowania na Sopockim Molo w ramach imprezy „Memphis BBQ Fest”. Nad smakiem potraw będzie czuwał szef Edward Nowakowski.

Termin wydarzenia: 21-23 czerwca, Sopockie Molo, godz. 14.00-20.00

Grillowaniu będzie towarzyszyć niezwykłe wydarzenie muzyczne. 21 czerwca od godziny 13.30 do 15.30 na Molo, inspirowani muzyką na żywo wykonywaną przez zespół Memphis Mix oraz Marcina Arendta, artyści – malarze stworzą wspólny obraz, będący odpowiedzią na pytanie „Prawa człowieka to…?”. Do wspólnego malowania zapraszamy wszystkich chętnych. Obraz, który powstanie, będzie można obejrzeć w jednym z domów sąsiedzkich w Sopocie.
__________________________________________________________

Idea projektu „Memphis in Poland” zrodziła się w 2015 roku podczas międzynarodowej imprezy o nazwie „Memphis in May”, której przewodnim tematem była Polska. Festiwal honorujący nasz kraj wygrał wtedy konkurs popularnego dziennika amerykańskiego USA Today na najlepsze wydarzenie kulturalno-oświatowe na Południu USA. Autorem pomysłu realizacji festiwalu w Polsce jest Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA. Natomiast Polish-American Society of Memphis jest głównym realizatorem. Celem projektu jest nie tylko rewanż za piękne uhonorowanie Polski i Polaków przez Memphis, kolebkę bluesa, rock’n’rolla i soulu, ale przede wszystkim wykorzystanie sukcesu tej imprezy do zacieśnienia więzów między Polską i Ameryką na polu wspólnych zamiłowań muzycznych, kulturalnych i podobnych dążeń obydwu narodów w niedawnej historii.

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w czerwcu 2017 roku w Sopocie i Warszawie. Wspólny projekt, z koncertem bluesowym amerykańskich artystów w Operze Leśnej oraz sopockich klubach, częścią edukacyjną poświęconą walkom o prawa obywatelskie, a także kulinarny element wydarzenia były niebywałym sukcesem. Następnie, w ramach współpracy, do Memphis pojechała grupa sopockiej młodzieży z okazji obchodów 50-lecia zamordowania dr Martina Luthera Kinga. Młodzi ludzie w National Civil Rights Museum prezentowali dziedzictwo Solidarności oraz historię i drogę do wolności w naszym kraju. Ich projekt pokazujący jak wiele było podobieństw w obu przewrotach społecznych – walkach o demokratyczne idee na tle segregacji rasowej i ruchu Solidarności – cieszył się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku w Sopocie mieliśmy również przyjemność gościć dyrektor Civil Rights Museum, dr Noelle Trent. W ramach wizyty przeprowadziła wykład oraz warsztaty dla ponad 200 uczniów sopockich liceów na temat praw człowieka, potrzebie tolerancji i walce z rasizmem.

Close Menu