Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

CHCESZ WSPIERAĆ SENIORÓW? OBEJRZYJ KONIECZNIE…

CHCESZ WSPIERAĆ SENIORÓW? OBEJRZYJ KONIECZNIE…

Drodzy Wolontariusze, Szanowni Państwo!

Dzielimy się z Wami cyklem filmów, które Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy Stowarzyszeniu Na Drodze Ekspresji, w nieocenionej współpracy z Centrum Kształcenia Opiekunów i Fundacją Dementia Action Alliance Polska z siedzibą w Sopocie reprezentowanym przez p. Marlenę Meyer-Kaźmierowską zrealizowało w roku 2020 w ramach projektu „Wolontariat sąsiedzki – wsparcie sopockich seniorów”.

Filmy dotyczą specyfiki pracy z seniorem w oparciu o „POZYTYWNE PODEJŚCIE DO OPIEKI”.

W naszej opinii „szeroko otwierają oczy i uszy” i z pewnością pomagają zrozumieć procesy, które mogą dotyczyć każdego z nas.

Zapraszamy do obejrzenia filmów w proponowanej kolejności i upowszechniania ich, gdzie tylko uznacie to za konieczne.

FILM 1.„Demencja, otępienie, Alzheimer. O co w tym wszystkim chodzi”

https://youtu.be/s5rPxKxFPg4

Film wyjaśnia różnice pomiędzy zagadnieniami: demencja, otępienie, Alzheimer. To baza wiedzy, bez której żadna pomoc nie będzie skuteczna. Przeciętny człowiek żyje stereotypem myślenia o demencji, jako synonimie starzenia się a przy chorobie Alzheimera stawia znak „równa się” problemy z pamięcią. To podstawowy błąd edukacyjny, który prowadzi do patologii w opiece i do wyczerpania. Pomoc jest nieumiejętna i mimo dobrych chęci nie niesie korzyści. Tracimy opiekunów przez brak ich przygotowania. Konsekwencje ponoszą jedni i drudzy.

FILM 2 „Demencja i przygotowane otoczenie”

https://youtu.be/b6prhDyVBH0

Film przekazuje podstawowe wskazówki co zrobić, żeby mieszkanie seniora, który choruje na którąś z chorób demencyjnych pomagało mu w utrzymaniu samodzielności.

FILM 3 „Jedzenie jest ważne”

https://youtu.be/1lChg09_Hnc

Kiedy demencja postępuje, przychodzi moment, gdy przygotowanie otoczenia nie wystarcza i potrzebne są nowe strategie. Celem filmu jest przekazanie podstawowej wiedzy o technikach, których można użyć asystując przy posiłkach.

FILM 4 „Bezpieczne przemieszczanie się”

https://youtu.be/M08NHrnFm9k

Film pokazuje, jak pomóc osobie z demencją w przemieszczaniu się – jak pomóc wstać, przejść w inne miejsce, jak usiąść. Podstawowa sprawa dla każdego z nas, ale w demencji to nie takie oczywiste.

Filmy sfinansowano ze środków Gminy Miasta Sopotu.

Close Menu